Do školy přišel i Petr Čech | E.ON ČR Junior Cup 2009

 
 

Uživatel: nepřihlášen

zapomenuté heslo

Nepřehlédněte

Naše ceny »

Na turnajích máš možnost vyhrát spoustu hezkých cen. Více zde »

Rozhovory »

Přinášíme zajímavé rozhovory s účastníky turnajů. Více zde »

Doprovodný program »

Přijď si užít bezva odpoledne plné atrakcí a soutěží o ceny

 

Do školy přišel i Petr Čech

V neděli 21. června se v Praze uskutečnilo poslední regionální kolo E.ON ČR Junior Cup 2009. Tímto turnajem se zkompletovala dvanáctka účastníků pro Velké finále, které je naplánováno na 6. září v jihočeském Písku. O účast na mezinárodním halovém turnaji v německém Gilchingu, putovní pohár či vstupenky na kvalifikační utkání Česká republika x Polsko se střetnou týmy FK Slavoj Český Krumlov „A“, FC VYSOČINA Jihlava, FC ZVVZ Milevsko, SK Církvice, FK Tábor, 1. FC Brno, HFK Třebíč „A“, MSK Břeclav A, FK Apos Blansko, 1. SK Prostějov, 1. FC Slovácko a ABC Braník.

 

Velkému finále však předcházela ještě jedna významná událost. A tou byla účast nejlepších hráčů regionálních kol na týdenním pobytu ve Fotbalové škole Petra Čecha. Fotbaloví talenti tak získali možnost zdokonalit se v technice pod vedením profesionálů z AC Sparta Praha či informace o vhodné stravě pro výkonnostní zátěž. Jako každý rok, i letos mezi účastníky zavítal Petr Čech, který vedle diskuse a autogramiády vedl společný trénink. Spolu s ním do České republiky dorazil exkluzivní host Christophe Lollichon – brankářský trenér FC Chelsea, který náplň tréninků posunul o další stupínek výše. V nabitém dni si Petr našel čas i na krátký rozhovor.

Kdy a jak se zrodil nápad Fotbalové školy Petra Čecha?

Myšlenka fotbalové školy vznikla, když jsme se pro děti snažili vymyslet formu zábavy společně s fotbalovou tématikou. Jako malý kluk jsem nejezdil na tábory, protože v té době nebyl žádný se sportovním zaměřením, respektive se zaměřením na fotbal, a tak jsem raději trénoval se svým klubem. Mrzelo mě, že není nějaký fotbalový kemp. Proto jsme si sedli se Sport Investem – mojí agenturou a řekli si, že uděláme něco pro děti, které to dnes vidí stejně jako já tenkrát a které takovou myšlenku uvítají. Takže jsme před čtyřmi lety uspořádali nultý ročník Fotbalové školy Petra Čecha, abychom viděli, zda má takový projekt smysl. Podle reakcí prvních účastníků, kterých bylo ve dvou týdenních turnusech asi devadesát, jsme viděli, že zájem je. Děti si to opravdu užily a měly zájem se vrátit. Od té doby pokračujeme, letos již čtvrtým rokem.

Proč jste se ve svém věku rozhodl věnovat právě mládeži? Toto je většinou výsadou sportovců, kteří se rozhodli ukončit svou profesionální kariéru.

Jedním z důvodů je i to, že v současné době jsem na vrcholu své kariéry a spousta mladých kluků si mě vybralo za svůj vzor. Toho si vážím a chci jim to nějakým způsobem trochu vrátit. Jako malý kluk jsem měl možnost sledovat hráče, kteří nastupovali v Plzni za první tým a hráli ligu. To pro mě bylo velikým povzbuzením a motivací do další práce. Když trenér řekne: „Nedělej tamto, nedělej tohle,“ tak to ty kluky může i otravovat, ale když pak přijde ligový hráč, který již něco dokázal, řekne to samé, tak oni si to všichni lépe uvědomí, berou to. Pro mě je to dobrá možnost, jak ty děti něco naučit a ukázat jim cestu.

Jak vnímáte toto setkání s fotbalovou omladinou? Měl jste možnost hráče pozorovat při tréninku, jste schopen „ušít“ jim trénink na míru?

Koncepci a náplň tréninků připravujeme společně s trenéry dopředu. Na škole pak nejprve začínám trénink s brankáři a potom se přesouvám okolo hřiště, abych viděl všechny kluky. Zapojím se s nimi do tréninku, a jakmile mne napadne, co v tu chvíli udělat, změnit, zařadit určité cvičení, tak vždy mohu zasáhnout podle své libosti, na tom jsem samozřejmě domluven s trenéry. A je to skvělé, díky tomu pak vidím, co ty děti na hřišti dovedou.

Jaký rozdíl je ve výchově mládeže v Čechách a v Anglii?

Ekonomické prostředí v českém fotbale je někde jinde než v Anglii. Kluby u nás se v poslední době snaží spíše vychovávat vlastní talenty, kteří by prošli linií klubu a nakonec by doplnili první tým. Eventuelně samozřejmě prodej, aby klub získal prostředky na svoje fungování. Osobně si ale myslím, že za posledních pár let se situace zlepšila a hráči mají v jednotlivých klubech lepší podmínky. Co se týče Anglie, tam systém funguje trošku odlišně. Kluci tam hrají odmalička za svoje školy a teprve potom si je kluby stahují do svých akademií. Takže hráčský růst tam funguje prvotně na škole a teprve potom v nějakém klubu.

Máte možnost navštěvovat nějaké dětské či mládežnické turnaje?

Během sezony je toho času tak málo, že prakticky minimálně. Ale v rámci Chelsea máme spoustu programů, kde se pro děti ze sociálně slabších rodin pořádají různé turnaje. Když je možnost, tak se jdeme podívat nebo jsme jejich patrony. Ačkoli bych si to přál, je pro mě obtížné uspořádat něco v podobném smyslu v Čechách, protože tady nejsem. A určitě bych nechtěl dát něčemu jen tak svoje jméno a vůbec se té akce neúčastnit. I toto striktní pravidlo, kterého se při organizaci Fotbalové školy držíme, je jistě jedním z důvodů, proč se pořád těší tak širokému zájmu.

Jak jste prožíval vítězství Vašeho týmu v anglickém poháru FA Cup?

Určitě to byla velká satisfakce. Myslím si, že po vyřazení z Ligy mistrů, kde jsme byli krůček od finále a nezasloužili jsme si vypadnout, bylo pro nás získání poháru na závěr sezony jistou formou zadostiučinění. A vzhledem k tomu, že je to soutěž, která má nejdelší tradici v historii kopané a v Anglii má obrovskou váhu, tak toto vítězství je pro nás velmi důležité.

Jak vnímáte situaci v českém fotbale?

Změnilo se vedení, tak uvidíme. Bude zapotřebí nějaký čas, aby se změny začaly projevovat. Ale jak říkám, uvidíme, jak se celá situace vyvine. Každopádně přišla prakticky veliká změna nejen ve vedení, ale i ve smýšlení a koncepci fotbalového svazu a čas ukáže, jak moc se ji podaří naplnit. Čekají nás kvalifikační zápasy na mistrovství světa, budete se na ně nějak speciálně připravovat? Tak určitě, protože my máme, jak se říká, nůž na krku. Vlastně celé to naše působení na mistrovství světa se odvíjí od posledních čtyř kvalifikačních zápasů, které musíme vyhrát, abychom si zajistili šanci na postup. A pevně věřím, že všechny zápasy vyhrajeme a na mistrovství světa chybět nebudeme.

Co Petr Čech a prázdniny?

O letošních prázdninách jsem trávil dovolenou v Čechách, jelikož na začátku prázdnin jsme očekávali přírůstek do rodiny, který se i v průběhu mojí dovolené narodil. Po narození syna Damiána jsem strávil čas s rodinou, takže jsem si to užil vyloženě rodinně a v Čechách.

Fotogalerie

E.ON ČR Junior Cup 2009
E.ON ČR Junior Cup 2009
E.ON ČR Junior Cup 2009
E.ON ČR Junior Cup 2009
E.ON ČR Junior Cup 2009